Architektura

Brněnské Vánoce 2019

O projektu

Kategorie

Architektura

Brněnské vánoční trhy na Náměstí Svobody každoročně přilákají stovky tisíc lidí. Nedávno prošly výraznými změnami v nabízeném sortimentu, složení doprovodného programu i v celkovém vzhledu akce. Došlo k úpravě celé situace – rozmístění jednotlivých stánků, sjednocení vizuálu reklamních štítů a k vytvoření našich 3 nových dřevěných objektů. Vznikla nová místa pro setkávání a popíjení svařáku, která jsou otevřena do celého náměstí. Postupnými kroky dochází ke kultivaci této významné společenské akce.

 

Do městského prostředí – hlavního brněnského náměstí – jsou umístěny dřevěné objekty, které k tradičním českým Vánocům neodmyslitelně patří. Snažili jsme se o propojení tradiční a funkcionalistické architektury, typické pro Brno. Objekty reagují a kooperují se stávajícími prvky prostoru náměstí. Půdorysy všech tří objektů vycházejí ze středové geometrie a geometrie sněhové vločky. Dřevo se stává vlídným a sjednocujícím prvkem trhů.

 

Jedná se o montovatelné dočasné konstrukce ve veřejném prostoru, vytvořené z jednotlivých skladných dílů. Důraz byl kladen na možnost opakovatelné rychlé výstavby i variability vnitřního prostoru baru k různému využití. Velikost i váha jednotlivých dílů jsou navrženy tak, aby se daly do centra města navézt a smontovat dohromady bez pomocí těžké techniky.

 

Tři nové objekty pro Vánoční trhy mají jednotné konstrukční a materiálové řešení. Jedná se o stavbu Zimního baru se 3 výdejními okny, kruhové ochranné pódium s hvězdicovým stolem na Skácelově kašně a kruhový stůl obkreslující bronzové pítko.

 

Všechny dřevěné prvky konstrukce jsou hoblovány a ošetřeny přírodními oleji. Nejvíce namáhané části a plochy se zvýšeným nárokem na hygienu jsou tvořeny z černé voděodolné překližky. Zároveň se jedná o stavby k dočasné instalaci (cca 6týdnů/rok). Mezery mezi jednotlivými díly střechy baru jsou vyplněny gumovou izolační páskou a přelepeny.

 

Konstrukce tvoří KVH profily, černá voděodolná překližka laťování ze smrkového dřevo. Osvětlení obou kašen je řešeno světelnými řetězy napnutými na kovové konstrukci ve tvaru hvězdy a pomocných vynášecích tyčí. Konstrukce vynášející osvětlení je vyrobena z jeklu v matné černé barvě.

 

AUTOŘI:

Ondra a Martin

Zadavatel:

TIC Brno

Umístění:

Náměstí Svobody, Brno

REALIZACE:

Vánoce 2019, 2021

Výroba:

Rap interiér

FOTOGRAFIE:

Ing. arch. Barbora Kudelová

Brněnské Vánoce na Náměstí Svobody 2019 Brněnské Vánoce na Náměstí Svobody 2019
Zimní bar se třemi výdeji Zimní bar se třemi výdeji
Skácelova kašna Skácelova kašna
Detail stolu na Skácelově kašně Detail stolu na Skácelově kašně
Malá bronzová kašna je doplněná o dřevěný stůl s vrchním osvětlením Malá bronzová kašna je doplněná o dřevěný stůl s vrchním osvětlením
Detail malé kašny Detail malé kašny
Zimní bar Zimní bar
Skácelova kašna Skácelova kašna
Malá kašna Malá kašna
Share on
Předchozí

Kajuta pro Martina Rajniše

Další

Vodní prvky na Dominikánském náměstí