Architektura

Chata v Metylovicích

O projektu

Kategorie

Architektura

Na okraji obce Metylovice, ve svahu pod Čupkem, s krásným výhledem na Beskydy a Lysou Horu se nachází klidné útočiště pro dva dobrodruhy, batole a psa. Navrhovaná horská chata je určena pro dočasné bydlení celé rodiny a možné budoucí využití k víkendovému pronájmu.

 

Nová o něco větší chata stojí na půdorysu dosluhující jednopodlažní dřevostavby a jejím původním základu a sklepu. Chatu tvoří otevřený převýšený loftový prostor s výhledem do okolní krajiny. Ten je umožněn všemi směry, primárně však na JV stranu do údolí a na Beskydy. Umocněn je použitím šesti střešních oken pro panoramatický výhled z 2.NP.

 

Vstup do domu se nachází v severozápadním rohu 1. NP. Poblíž něj se nachází šatní skříň a vchod do koupelny. Ta tvoří v domě centrální akumulační jádro. Pomyslným srdcem domu je centrální krb ve světnici. Na něj jsou orientovány pohledy sedících na gauči, či na rohové lavici. Vedle něj umístěné schodiště podtrhuje pohledovou osu S-J/Beskydy-terasa-chata.

 

Horní patro slouží jako ložnice a pracovna. Otevřený prostor dopřává jeho obyvatelům neustálý vzájemný kontakt. Francouzské okno uprostřed čelní stěny slouží k propojení interiéru s terasou. Z té je možné oběma směry obejít chatu. V severovýchodní straně bude umístěna vyhřívaná venkovní káď a sprcha.

 

Venkovní schody jsou tvořené na sucho poskládanými kameny a skalničkami. Konstrukce okolních drobných staveb (krytého stání pro auto, přístřešku a dřevníku) by měla konstrukčně a vizuálně vycházet z principu chaty.

 

Videoprezentace

https://www.youtube.com/watch?v=0E_HkMFdL8U&ab_channel=Gimonfu.

Autoři:

Martin Blažek + Ondřej Bělica

Půdorys 1.NP Půdorys 1.NP
Půdorys 2.NP Půdorys 2.NP
Pohled Jižní Pohled Jižní
Pohled Západní Pohled Západní
Pohled Severní Pohled Severní
Pohled Východní Pohled Východní
Řez Příčný Řez Příčný
Share on
Předchozí

Rekonstrukce Poršovy vily

Další

Obytné podkroví Zbýšov