Architektura, Art, Land art

Bunker Pneumaticon

O projektu

Kategorie

Architektura, Art, Land art

Bunker Pneumaticon je komunitním projektem, zabývajícím se resuscitací válečných bunkrů a post-armádní krajiny. Pointou projektu je kolaborativní realizace synaptických vzdušných architektur, určených pro přímou instalaci v rámci československé obranné linie.
Hlavním tématem je systém vnitřního přetlaku bunkrů československého opevnění vystavěného před 2. světovou válkou. Azimuty střílen bunkrů vytyčují smrtící prostor pro křížovou palbu. Ta tvoří faktickou formální politickou hranici. Touto transformací se dříve smrtící prostor stává prostorem života a sounáležitosti s okolní krajinou.
Dochází k architektonické negaci, kde se masivní železobetonový monolit proměňuje v lehkou transparentní membránu. Objem vzduchoprostoru bunkru je tak pomocí ručního ventilátoru přepumpován do architektury s opačnými atributy. Bunkr je svou podstatou tlustostěnnou bublinou, obklopující vlastní atmosféru a klima.
Bublina svými protoarchitektonickými principy představuje vlastnosti jako je transparentnost, lehkost, dočasnost anebo pomíjivost. Nositelem architektonické formy se pro svou největší efektivitu stává kulová plocha.
Pro následnou fabrikaci dochází k abstrakci kulové plochy v geometrickou formu, vycházející z platonských těles a archimedeánů.
Pneumatické struktury jsou vyrobeny z recyklované LDPE fólie a lepící pásky – tesa®. Výsledkem je výroba funkčního prototypu, site-specific instalace a manuál k výrobě.
Bunker

 

Autor: Ondřej Bělica

Spolupráce: Žaneta Mandelíková, Matěj Jindrák, Karel Bařina, Michael Gabriel

Share on
Předchozí

Reinkarnace železnice

Další

Bunker Cut